Polska to bogaty kraj 

Shiart-artystycznie

Je¶li nie bogaty to na pewno rozrzutny.,staæ nas na takie ministerstwo wymy¶lone przez pana premiera:
"Julia Pitera jako pe³nomocnik rz±du do spraw zapobiegania korupcji zarobi³a w ci±gu ostatnich trzech lat 450 tysiêcy z³otych. Trzy lata temu pani minister rozpoczê³a prace nad przygotowaniem ustawy antykorupcyjnej, ale jak sprawdzi³o RMF FM, ustawa wci±¿ nie jest gotowa.

Pitera powtarza niezmiennie, ¿e jest ustawa, s± za³o¿enia i ¿e ma nadziejê, ¿e ustawa niebawem drgnie. Na razie sprawa wygl±da tak, ¿e rz±d przez trzy lata nie zdo³a³ przyj±æ nawet za³o¿eñ do ustawy.

Wed³ug Julii Pitery ustawa nie jest zreszt± taka wa¿na. - Mam nadziejê, ¿e ona przejdzie, natomiast umówmy siê, ¿e nie to jest kluczem do obowi±zków, które ja wype³niam - mimo wszystko - dodaje Pitera. Wed³ug pani minister kluczem jest program przeciwdzia³ania korupcji, chocia¿ te¿ nie jest pisany, to ponoæ dzia³aj±cy.

Za 12,5 tysi±ca z³otych miesiêcznie pani minister - i za ¶rednio 5 tysiêcy ka¿dy z szóstki jej wspó³pracowników w Kancelarii Premiera - gotowi s± przygotowywaæ ustawy i programy kolejne lata"

Kilka z³otych my¶li pani minister:

"rz±d nie zamierza straszyæ przestêpców korupcyjnych, ¿eby nie wywo³ywaæ histerii"
"¶ciganie korupcji powoduje, ¿e przestêpcy zaczynaj± siê ukrywaæ"
"¶ciganie korupcji generuje koszty, na skutek ¶cigania ³apówki bowiem rosn±"
"walka z korupcj± jest skuteczna, bo nie by³o ostatnio g³o¶nych afer",

A ¿e jeste¶my w tarapatach to :za salonem 24
"Za rz±dów Tuska nawet zad³u¿anie siê jest sukcesem

1. Przyzwyczaili¶my siê ju¿ do tego, ¿e PR- owcy rz±du Tuska zatrudnieni w Kancelarii Premiera nawet z ewidentnych jego pora¿ek robi± propagandowe sukcesy ale to co siê od pi±tku dzieje w mediach w sprawie sposobu liczenia polskiego deficytu finansów publicznych i d³ugu publicznego przez Komisjê Europejsk± przekracza wszelkie granice og³upiania spo³eczeñstwa.

Od pi±tku dziennikarze wszelkich mediów prze¶cigaj± siê w informowaniu polskiej opinii publicznej,¿e premier Donald Tusk w rozmowie z Przewodnicz±cym Komisji Europejskiej Jose Barroso za³atwi³ obni¿enie polskiego d³ugu publicznego o koszty reformy emerytalnej.

2. Nawet dla tych, którzy tylko trochê orientuj± siê w kompetencjach unijnych instytucji jasne jest, ¿e takich mo¿liwo¶ci to szef KE nie ma. Mo¿e on co najwy¿ej przygotowaæ tak± propozycjê, a decyzjê w tej sprawie mog± podj±æ prezydenci i premierzy wszystkich 27 krajów cz³onkowskich na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej.

Wiadomo, ¿e ostatnie do¶wiadczenia z kreatywn± ksiêgowo¶ci± Grecji spowodowa³y daleko id±ca ostro¿no¶æ w tej sprawie pozosta³ych krajów UE, a w szczególno¶ci Niemiec i Francji, które teraz ponosz± gigantyczne koszty ratowania Grecji przed og³oszeniem niewyp³acalno¶ci.

Tak prosto wiêc nie bêdzie i byæ mo¿e na zbli¿aj±cym siê szczycie w Brukseli Polska uzyska w sprawie liczenia deficytu finansów publicznych i d³ugu publicznego jakie¶ przej¶ciowe ulgi. ¯eby jednak z tego tytu³u og³aszaæ w naszym kraju ¶wiêto, to do takich rzeczy nawet w PRL-u, propaganda siê nie posuwa³a.

3. Powinni¶my raz na zawsze pozbyæ siê z³udzeñ, ze przy pomocy innego ni¿ do tej pory zapisywania tego co po¿yczamy na finansowanie OFE, nie zmniejszymy ani deficytu finansów publicznych ani naszego d³ugu publicznego.

Mo¿emy tylko uzyskaæ pozwolenie na to aby nasze statystyki w tym zakresie wygl±da³y trochê lepiej ni¿ do tej pory ale nic ponadto. Byæ mo¿e to uzyskamy ale w zamian za poparcie drastycznych propozycji niemieckich aby pozbawiæ prawa g³osu na posiedzeniach Rady UE te kraje, które w dostatecznie szybki sposób nie reformuj± swoich finansów publicznych.

Niemcy maj± bowiem dosyæ finansowania d³ugów innych cz³onków strefy euro i w zwi±zku z tym forsuj± takie rozwi±zania, które jednak z unijnym solidaryzmem maj± niewiele wspólnego.

4. Rada UE mo¿e siê zgodziæ aby coroczne dotacje przekazywane z bud¿etu do OFE w wysoko¶ci oko³o 1,6 % PKB ( w roku 2011 24 mld z³) nie by³y traktowane jak zwyczajne wydatki bie¿±ce tylko ¶rodki przekazywane na przysz³e emerytury.Mo¿e siê tak¿e zgodziæ na to,¿eby to co do tej pory zosta³o przekazane z bud¿etu do do OFE (czyli wydatki rzêdu oko³o 13%-17 PKB ) nie by³y zaliczane do d³ugu publicznego.

Tyle tylko, ¿e ta zgoda nie zmieni tego, ¿e pieni±dze na sk³adkê do OFE bud¿et bêdzie musia³ dalej po¿yczyæ na rynku, a te po¿yczone pieni±dze bêd± dopisane do deficytu i w konsekwencji d³ugu publicznego. Mimo wiêc ewentualnej zgody Rady na inne ksiêgowanie wydatków na OFE, deficyt finansów publicznych w 2011 roku wyniesie ponad 100 mld z³, a d³ug publiczny zbli¿y siê do 900 mld z³.

5. Z czego wiêc cieszy siê rz±d i sam Premier Tusk, a z nim zaprzyja¼nieni dziennikarze doprawdy nie wiadomo. Chyba nie z tego, ¿e wydatki na obs³ugê d³ugu publicznego we przysz³orocznym sukcesie wynios± blisko 40 mld z³, a wiêc 2/3 tego co w przysz³ym roku przeznaczymy na ochronê zdrowia w ramach NFZ.

Chyba tak¿e nie z tego, ¿e ci którzy nam po¿yczaj± wprawdzie ci±gle robi± to chêtnie ale od niedawna licz± sobie za to po¿yczanie ju¿ ponad 6% w stosunku rocznym, a to oprocentowanie coraz bardziej przybli¿a nas do sytuacji Grecji i Irlandii. Obydwa te kraje przesta³y emitowaæ obligacje ( a wiêc obs³ugiwaæ swój d³ug) wtedy kiedy ich rentowno¶æ osi±gnê³a 9%.

Nam do tego momentu naprawdê niewiele brakuje i ¿adne zmiany zapisów w naszych ksiêgach deficytu i d³ugu naprawdê temu nie zapobiegn±."
Z tej w/w rozmowy wynika,jak o¶wiadczy³ niedawny wicemistrz Europy w¶ród ministrów finansów , ¿e kwota kosztów reformy emerytalnej wprawdzie bêdzie figurowaæ w bilansie ale ujêta w nawiasie.I tak do wyborów,a pó¿niej?
Czy kto¶ ju¿ pamiêta ¿e tak by³o z nowelizacj± bud¿etu przed wyborami
do parlamentu europejskiego, by³o super,zielona wyspa,kryzys nas omin±³ et cetera ,et cetera.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • sliwowica.opx.pl