LIST DO RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH 

Shiart-artystycznie

W pi±tek 21 stycznia pos³owie PiS Jaros³aw Sellin i Kazimierz M. Ujazdowski zostali przyjêci przez Rzecznika Praw Obywatelskich Profesor Irenê Lipowicz.

Politycy przedstawili wniosek o podjêcie czynno¶ci w sprawie decyzji kierownictwa telewizji publicznej, które ich zdaniem "maj± cechy praktyk dyskryminacyjnych w stosunku dziennikarzy i autorów programów reprezentuj±cych szerok± pojêt± wra¿liwo¶æ konserwatywn±".

Szanowna Pani Profesor Irena Lipowicz

Rzecznik Praw Obywatelskich

Zwracamy siê z wnioskiem o podjêcie czynno¶ci w sprawie decyzji kierownictwa telewizji publicznej, które maj± cechy praktyk dyskryminacyjnych w stosunku do dziennikarzy i autorów programów reprezentuj±cych szeroko pojêt± wra¿liwo¶æ konserwatywn± i wype³niaj±cych funkcjê kontroln± wobec w³adzy publicznej.

Art. 32 chroni prawo obywateli do równego traktowania i ustanawia zakaz dyskryminacji w ¿yciu politycznym, spo³ecznym i gospodarczym. Jeste¶my przekonani, ¿e podjête w tym samym czasie decyzje o zdjêciu z anteny programów Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiaæ", Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego „Wojna ¦wiatów", Tomasza Sakiewicza „Pod pras±", Anity Gargas „Misja specjalna", Bronis³awa Wildsteina „Bronis³aw Wildstein przedstawia", Rafa³a Ziemkiewicza „Antysalon", Wojciecha Cejrowskiego „Boso przez ¶wiat" oraz zwolnienie grupy dziennikarzy produkuj±cych „Wiadomo¶ci" pod kierunkiem redaktora Jacka Karnowskiego i zwolnienie Joanny Lichockiej z prowadzenia programu „Polityka przy kawie" maj± znamiona praktyk dyskryminacyjnych.

Decyzje te zosta³y podjête w stosunku do dziennikarzy i autorów programów reprezentuj±cych podobn± wra¿liwo¶æ i wype³niaj±cych wa¿n± w pañstwie demokratycznym funkcjê krytyczn±. Trudno nie zauwa¿yæ politycznych motywów decyzji kierownictwa telewizji publicznej. Decyzje o których mowa zosta³y podjête po zawi±zaniu koalicji medialnej PO-SLD-PSL w wyniku której dosz³o do uchwalenia nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji z 6 sierpnia 2010.

Wnioskujemy o podjêcie czynno¶ci w tej sprawie ze wzglêdu na naruszenie prawa do równego traktowania i naruszenie zakazu dyskryminacji, który obejmuje wszystkie sfery ¿ycia politycznego i spo³ecznego. Chcemy zauwa¿yæ, ¿e praktyki dyskryminacyjne kierownictwa telewizji naruszaj± inne prawa o randzie konstytucyjnej, takie jak prawo do swobodnego wyra¿ania pogl±dów bêd±ca podstaw± zasady pluralizmu.

/-/ Jaros³aw Sellin

/-/ Kazimierz M. Ujazdowski
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • sliwowica.opx.pl