Deregulacja zawodów - wyra¼ swoj± opiniê 

Shiart-artystycznie

Szanowni Pañstwo,

w parlamencie dobiegaj± koñca prace nad projektem rz±dowej ustawy o zmianie ustaw reguluj±cych wykonywanie niektórych zawodów (druk nr 806). Jest to tzw. pierwsza ustawa deregulacyjna, dotycz±ca m.in. zawodów prawniczych, zawodów zwi±zanych ze sportem, zawodów po¶rednictwa pracy. W przeci±gu kilku tygodni Rada Ministrów ma wys³aæ do Sejmu projekt drugiej ustawy deregulacyjnej, dotycz±cej 11 zawodów rynku finansowego (m.in.: maklera, doradcy podatkowego, ksiêgowego) oraz 83 zawodów technicznych (m.in.: urbanisty, architekta, zawodów zwi±zanych z lotnictwem). Ze wzglêdu na swój przedmiot, druga ustawa deregulacyjna dotyczy bezpo¶rednio Pañstwa ¶rodowiska zawodowego.

Fundacja Republikañska rozpoczê³a w Polsce debatê na temat potrzeby deregulacji zawodów, publikuj±c we wrze¶niu 2011 r. raport „Zawody regulowane. Aktualny stan prawny i propozycje zmian.” Zwrócili¶my wówczas uwagê, i¿ w Polsce wystêpuje niemal czterysta zawodów regulowanych, co czyni nasz rynek pracy jednym z najbardziej uregulowanych w Europie. Podnosili¶my, i¿ w nowoczesnym pañstwie konkurencja powinna byæ oparta na przedsiêbiorczo¶ci, pracowito¶ci i rzeczywistych kompetencjach, st±d te¿ dostêp do zawodu nie mo¿e byæ obwarowany przesadnie rozbudowanym systemem licencji, egzaminów i pozwoleñ.

Po podjêciu tematu przez rz±dz±cych, nie przestajemy patrzeæ w³adzy na rêce. Uwa¿amy, ¿e zawody mo¿na otworzyæ bardziej ni¿ to wynika z projektów przygotowywanych w Ministerstwie Sprawiedliwo¶ci. W trakcie dotychczasowych prac w Sejmie, dziêki bezpo¶redniemu zaanga¿owaniu ¶rodowisk zawodowych i naukowych, które odpowiedzia³y na nasz apel, przygotowali¶my ok. czterdzie¶ci poprawek do ustawy, id±cych znacz±co dalej ni¿ propozycje Ministerstwa. Poprawki zak³ada³y np. wprowadzenie czê¶ciowej dobrowolno¶ci w zakresie przynale¿no¶ci do rad adwokackich czy zniesienie asesury notarialnej. Zosta³y one z³o¿one m.in. przez pos³a Przemys³awa Wiplera, by³ego prezesa Fundacji Republikañskiej.

Ze wzglêdu na wykonywanie lub aspirowanie do jednego z zawodów objêtych drug± ustaw± deregulacyjn±, z pewno¶ci± maj± Pañstwo du¿± znajomo¶æ praktyczn± tematu. Dlatego do ka¿dego z Pañstwa kierujemy pro¶bê o wyra¿enie w³asnej opinii na temat projektu ustawy przygotowywanej przez Ministerstwo. Opinia taka mo¿e zawieraæ jeden lub kilka spo¶ród nastêpuj±cych elementów: 1. syntetyczne omówienie obecnego modelu dostêpu do danego zawodu, 2. wypunktowanie zmian proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwo¶ci, 3. ocenê, w jakim zakresie mo¿na by pój¶æ dalej ni¿ przewiduje projekt i otworzyæ zawód w jeszcze wiêkszym stopniu, 4. postulowane brzmienie przepisów (wymaga siêgniêcia do obowi±zuj±cej ustawy reguluj±cej dany zawód oraz do projektu ustawy deregulacyjnej).

Opiniê prosimy przes³aæ do koñca marca b.r., za po¶rednictwem strony internetowej deregulacja. org/wyraz-opinie/. Projekt drugiej ustawy deregulacyjnej znajduje siê na stronie Ministerstwa Sprawiedliwo¶ci ms. gov.pl/pl/deregulacja-dostepu-do-zawodow/ii-transza/. Wiêcej o deregulacji mo¿na poczytaæ na stronie deregulacja. org.

Najwy¿szy czas na zmiany!

Z powa¿aniem,
Mariusz Muzalewski
Szef Zespo³u ds. Gospodarki
Fundacja Republikañska

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • sliwowica.opx.pl