Shiart-artystycznie
Witam!
mam braæ udzia³ w pewnym konkursie wiedzy o NATO i bezpieczeñstwie.
Wiêc wzi±³em siê na poszukiwania. Pobra³em ok 120 ró¿nych publikacji na interesuj±ce mnie tematy. £±cznie ok 4000str. Jako ¿e do tej pory nic a nic siê nie uczy³em. Wiêc by³em sceptycznie nastawiony do mojej nauki. Mia³a to byæ pierwsza próba w moim ¿yciu, wiec nic dziwnego.
Tak wiêc pierwszy dzieñ min±³ potem drugi, trzeci a dzi¶ jest 4. Przeczyta³em ponad 200str. 25 publikacji i kilka fragmentów nieco du¿ych. dla mnie jest to niesamowitym fenomenem.
Pierwszy raz w ¿yciu przeczyta³em tyle stron.
Mniejsza z tym. Przejd¼my do tematu.
O co w³a¶ciwie mi chodzi. Bezpieczeñstwo ¶wiata - nie w my¶lach stricte militarnych, lecz informacyjno - szpiegowskich. Jak dobrze wiemy ¶wiat siê rozwija i chwa³a mu za to. Lecz konsekwencj± potê¿nego rozwoju obrona narodowa i si³y wojskowe nie s± w stanie nad±¿yæ z rozwojem. Wiêkszo¶æ armii nie jest w stanie akceptowaæ nowych zagro¿eñ tak szybko jak one siê pojawiaj±. Wiêc stajemy siê coraz mniej bezpieczni. Kto¶ powie co ma armia wspólnego z informacj±? Zapewniam ¿e du¿o! Do¶æ powa¿nym zagro¿eniem jest zapewne cyberwojna. Czym ona w³a¶ciwie jest? Odnosi siê g³ównie do mediów, a najbardziej do najpopularniejszego w dzisiejszych czasach - internetu. Kto wymy¶laj±c sieæ, sposób przesy³u informacji dwustronny. Móg³ przewidzieæ zagro¿enia jakie mog± spotkaæ u¿ytkowania tej ¿e wirtualnej sieci po 20 latach.
Terrory¶ci, szpiedzy i hakerzy maj± teraz du¿± dawkê informacji nie musz±c siê wysilaæ. Wspó³czesny ¶wiat sk³ada siê g³ównie z informacji zapisanych kodem zero-jedynkowym. Wiêc prostym w zmienianiu. Pomimo niesamowitych zabezpieczeñ wa¿nych instytucji ¶wiatowych. takich jak pentagon, CIA. Hakerzy s± bardziej z przodu. Jak w poprzednim roku udowodnili nie jest dla nich ¿adnym problemem w³amaæ siê do systemu nawet tego najbardziej chronionego. Chcieli po prostu udowadniaæ jego niesamowita s³abo¶æ i bezbronno¶æ. Czy co¶ to zmienia? Na pewno tak, wiele organizacji instytucji i systemów zaczyna siê zastanawiaæ czy pod±¿amy w dobr± drogê.
¦wiat na pewno nie jest bezpieczny. Choæby przypadek wykradniêcia z korporacji Sony 300tys. danych u¿ytkowników. Hakerzy pokazuj± tylko jak dzisiejsze dane s± ma³o bezpieczne. Na razie terrory¶ci podchodz± z sceptycyzm do tego typu dzia³añ. Lecz w najbli¿szej przysz³o¶ci z ca³± pewno¶ci± siê to zmieni. Bêdziemy ¶wiadkami jedynej i niesamowicie potê¿nej I wojny cybernetycznej. Nie bêdzie potrzeba ¿adnej broni, lecz jedynie du¿a dawka wiedzy informatycznej. ¦wiat mo¿e polec od tego co sam stworzy³ dla u³atwienia informacji.
Zaraz kto¶ mi powie ¿e powtarzam s³owo w s³owo penne koncepcji które s± ju¿ dok³adnie opisane. Lecz dla mnie wydaje siê to du¿ym zagro¿eniem dla ¶wiata.
Dzisiejsze organizacje przestêpcze, a szczególnie Al-kaida która d±¿y do nawrócenia ¶wiata na islam i zniszczenia USA, a tak¿e zachodniej europy. Musi dzi¶ wydawaæ spore ¶rodki. Lecz dlaczego nie pomy¶l± i nie z³ami± systemów bezpieczeñstwa i informacji? Dlaczego nie ocenzuruj± i nie zmieni± tre¶ci podawanych informacji?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plsliwowica.opx.pl